
USG tarczycy jest nieinwazyjnym badaniem obrazowym, które używa fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, aby uzyskać obraz wewnętrznych struktur tarczycy. Tarczyca to gruczoł położony na przedniej części szyi, który produkuje i wydziela hormony tarczycy, które regulują wiele funkcji organizmu, w tym metabolizm, wzrost i rozwój.
USG tarczycy używane jest w diagnostyce wielu schorzeń:
- pozwala ocenić, czy tarczyca jest prawidłowego rozmiaru i kształtu;
- pozwala na wykrycie cyst, torbieli oraz guzków tarczycy;
- pomaga w diagnozie chorób, takich jak niedoczynność tarczycy lub nadczynność tarczycy oraz w identyfikacji
- stanów zapalnych, takich jak choroba Hashimoto czy zapalenie tarczycy wywołane infekcjami.
Przygotowanie do badania USG tarczycy jest proste, nie wymaga specjalnych działań i można je wykonywać o dowolnej porze dnia. Warto pamiętać aby przed badaniem unikać stosowania kosmetyków na obszarze szyi oraz zdjąć biżuterię i ubranie przeszkadzające w dostępie do gruczołu.
W naszej przychodni USG tarczycy wykonuje lek. Monika Kozubal, a już od września również lek. Katarzyna Kordaś.
????lek. Monika Kozubal
???? Wtorki 16:00-20:00
????lek. Katarzyna Kordaś
???? Piątki 9:00-13:00
Serdecznie zapraszamy!