Badanie USG, czyli badanie ultrasonograficzne jest bezpieczne i nieinwazyjne. Sama ultrasonografia to badanie obrazowe, umożliwiające zobaczenie narządów wewnętrznych. USG można wykonywać wiele razy, co ma bardzo duże znaczenie w czasie ciąży. W naszym gabinecie wykonujemy specjalistyczne badanie USG z zakresu diagnostyki prenatalnej płodu, oceny rozwoju płodu oraz diagnostyki z zakresu ginekologii.
Korzystamy z aparatury najwyższej klasy, jaką są najnowszej generacji ultrasonografy firmy Samsung HERA W9 oraz aparat firmy GE Voluson S8, wyposażone w 4 głowice – sondy do:
- Badań przez brzusznych i przezpochwowych w projekcjach 2D, 3D i 4D z możliwościami oceny przepływów naczyniowych (Doppler) oraz USG gruczołów piersiowych, tarczycy
Wykonujemy wszystkie podstawowe badania ultrasonograficzne rekomendowane w ciąży prawidłowej przez światowe Towarzystwa Naukowe, takie jak FMF – Fetal Medicine Foundation, ISUOG – International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology, PTU – Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne oraz Sekcję USG PTG – Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.
Badanie 3D i 4D
Klasyczne badanie USG to badanie 2D. Z kolei podczas badania 3D dziecko widoczne jest w 3 wymiarach – ukazuje ono dość wyraźną, realistyczną sylwetkę dziecka. Badanie USG 4D przedstawia dynamiczny obraz, czyli swego rodzaju pierwszy film z udziałem jeszcze nienarodzonego dziecka.
Kiedy pierwsze USG w ciąży?
Przyszłe mamy z pewnością zastanawiają się, kiedy pierwsze USG w ciąży. Otóż pierwsze badanie należy wykonać do 10 tygodnia ciąży i ma ono na celu potwierdzenie prawidłowego rozwoju i lokalizacji ciąży oraz ocenę wieku ciążowego. W trakcie całej ciąży badanie USG wykonuje się jeszcze kilka razy. Wymienione niżej badania stanowią niezbędne minimum w zakresie przesiewowej diagnostyki USG w ciąży o prawidłowym przebiegu. W przypadku podejrzenia jakiejkolwiek nieprawidłowości wskazane mogą być dodatkowe badania USG.
Oto harmonogram badań USG, które należy wykonać w ciąży:
- I badanie – do 10 tygodnia ciąży
- II badanie – 11-13 tydzień ciąży (ocena ryzyka występowania najczęstszych zespołów genetycznych – zespół Downa, Edwardsa, Pataua i Turnera – w oparciu o pomiar NT, NB, przepływów przez zastawkę trójdzielną serca i przewód żylny oraz FHR; ocena wczesnej anatomii płodu)
- III badanie – 18-22 tydzień ciąży (pomiary biometryczne, ocena anatomii płodu i ewentualnych nieprawidłowości; w uzasadnionych klinicznie przypadkach ocena szyjki macicy głowicą TV i ocena ryzyka porodu przedwczesnego)
- IV badanie – 30-32 tydzień ciąży (potwierdzenie dobrostanu płodu w oparciu o przepływy naczyniowe i profil biofizyczny)
Kiedy pierwsze USG w ciąży bazujące na technologii 3D lub 4D? Najlepszym czasem będzie okres pomiędzy 24-30 tygodniem ciąży.
Jak się przygotować do USG jamy brzusznej?
Jeśli chodzi o kwestię tego, jak się przygotować do USG jamy brzusznej, nie jest to wymagające dla pacjentki. Nie ma specjalnych zaleceń w tym zakresie. Warto jednak w dniu badania założyć luźniejszą odzież, którą można łatwo podwinąć w chwili znalezienia na fotelu. Zatem odpowiedź na pytanie „jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?” brzmi – nie trzeba specjalnego przygotowania. Ponadto na badanie USG można zgłosić się z osobą towarzyszącą.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat badania USG w naszym gabinecie, skontaktuj się z nami!