Badania wolnego DNA płodowego pozwalają na ocenę stanu zdrowia dziecka na podstawie badań krwi matki. Angielska nazwa to NIFT, czyli not invasive prenatal testing. Bazują one na odkryciu, że we krwi matki znajduje się materiał genetyczny płodu. Dzięki badaniom wolnego DNA płodowego możliwe jest określenie ryzyka występowania najczęstszych wad genetycznych powstających wskutek aberracji chromosomowych. Oznacza to, że pozwalają one na wykrycie nieprawidłowej liczby lub budowy chromosomów. Badanie pozwala na wykrycie chorób takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau, jak również możliwość poronienia lub urodzenia martwego dziecka. Badania wolnego DNA płodowego należą do nieinwazyjnych badań prenatalnych, a jego wykonanie może ograniczyć liczbę badań inwazyjnych.
Na czym polega test wolnego DNA?
Test wolnego DNA polega na pobraniu od ciężarnej kobiety krwi żylnej, a następnie na oznaczeniu w niej DNA płodu. Krew pobiera się w standardowy sposób, nie jest przy tym konieczne bycie na czczo. Z kolei pobrany materiał genetyczny poddawany jest skomplikowanym badaniom za pomocą specjalistycznego sprzętu. Test wolnego DNA można wykonać między 12 a 24 tygodniem ciąży. Na wyniki oczekuje się około 3 tygodni.
Przeprowadzenie badania wolnego DNA płodowego zalecane jest kobietom:
- powyżej 35 roku życia, które nie chcą wykonać inwazyjnego badania prenatalnego
- wykazującym przeciwwskazania do inwazyjnych badań prenatalnych, do których zalicza się wysokie ryzyko poronienia, łożysko przodujące oraz zakażenie HBV, HIV, itd.
- z wynikami badań biochemicznych i ultrasonograficznych w I i II trymestrze ciąży sugerującymi wysokie ryzyko aneuploidii chromosomowych
- po zabiegu zapłodnienia in vitro
- chcących wykonać nieinwazyjny test w kierunku trisomii 21, 18 i 13 płodu
Test nie może zostać wykonany w kilku przypadkach, do których należą:
- ciąża mnoga
- transfuzja krwi na 6 miesięcy przed zajściem w ciążę
- przeszczep narządów
Co może wykazać test DNA płodu?
We właściwie zbudowanej ludzkiej komórce znajduje się 46 chromosomów, które tworzą 23 pary. Jednak w niektórych przypadkach zachodzą nieprawidłowości zwane aberracjami chromosomowymi, w wyniku których w komórce znajduje się nieprawidłowa liczba chromosomów. W przypadku dodatkowego chromosomu mówi się o trisomii, brak chromosomu określany jest mianem monosomii. Test DNA płodu służy wykryciu wspomnianych trisomii. Nie ocenia on całego genomu, a badania zwykle ukierunkowane są na wykrycie trzech najczęstszych zmian chromosomowych, do których zaliczają się:
- trisomia chromosomu 21, czyli zespół Downa
- trisomia chromosomu 18, czyli zespół Edwardsa
- trisomia chromosomu 13, czyli zespół Patau
Wymienione badania wraz z określeniem płci to podstawowy pakiet badania. Dodatkowo możliwe jest zbadanie wystąpienia nieprawidłowości płciowych płodu, takich jak:
- zespół Turnera
- zespół Klinefeltera
- zespół Jacobsa
Wysoka czułość testu DNA płodu z krwi matki pozwala na wychwycenie 99% wymienionych wyżej wad płodu. Czyni to go zbliżonym pod względem wyników do inwazyjnych badań prenatalnych.