Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu jest niezwykle istotne ze względu na szeroką skalę tego problemu oraz jego wpływ na codzienne życie kobiet. Schorzenie to objawia się mimowolnym uciekaniem moczu podczas śmiechu, kichania, kaszlu lub wysiłku fizycznego. Dodatkowe objawy to brak parcia na mocz, wysokie ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej prowadzące do niekontrolowanego wycieku moczu, a także brak czynności skurczowej mięśni wypieracza.
Przyczynę stanowi zazwyczaj osłabienie mięśni dna miednicy odpowiedzialnych za zaciskanie cewki moczowej lub niewydolność mięśnia zwieracza wewnętrznego cewki. Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu jest niezwykle istotne, ponieważ w wyraźny sposób wpływa ono na funkcjonowanie, powodując dyskomfort i zawstydzenie. Dotyka ono zarówno starszych, jak i młodszych kobiet. Może wiązać się z porodem, wynika z osłabienia mięśni w wyniku starzenia się organizmu czy różnorakich chorób.
Jak leczyć nietrzymanie moczu?
Kobiety (ale i mężczyźni) zmagający się z tą przykrą dolegliwością, często mają wątpliwości, co do tego, jak leczyć nietrzymanie moczu. W rzeczywistości dostępne są różne metody. W naszym gabinecie prowadzimy leczenie zachowawcze oraz operacyjne.
Wśród metod zachowawczych, gdy problem nie jest bardzo nasilony, należy wymienić zmianę stylu życia oraz bardzo istotne ćwiczenia mięśni dna miednicy. Fizykoterapia w tym przypadku polega na zaciskaniu ud i pośladków, a także zatrzymywaniu moczu podczas jego oddawania. Stosuje się również trening pęcherza moczowego, kulki, pessary dopochwowe czy zabiegi elektrostymulacji. Ważnym czynnikiem w leczeniu zachowawczym może być także obniżenie masy ciała.
Jak leczyć nietrzymanie moczu, gdy powyższe metody nie przyniosły oczekiwanych rezultatów? Należy wówczas zdecydować się na leczenie operacyjne. Ponadto leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu może opierać się na farmakoterapii – dzieje się tak, kiedy mięsień wypieracza moczu okazuje się niestabilny. U kobiet w okresie menopauzy istnieje możliwość włączenia terapii hormonalnej.
Zabieg na nietrzymanie moczu
Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu w łagodnej postaci można leczyć z wykorzystaniem laseroterapii cewki moczowej. Jest to metoda nieinwazyjna. Ten zabieg na nietrzymanie moczu służy pobudzeniu procesów naprawczych tkanek w okolicach cewki, a w efekcie może wywołać zmianę kąta nachylenia cewki moczowej, co zmniejsza objawy nietrzymania moczu.
Chirurgiczny zabieg na nietrzymanie moczu stosuje się, gdy dolegliwość nawraca, a leczenie zachowawcze i farmakologiczne nie dało oczekiwanych rezultatów. Polega on na operacyjnej poprawie budowy anatomicznej narządów miednicy mniejszej oraz rekonstrukcji tylnego kąta pęcherzowo-cewkowego. Istnieją trzy metody wykonania operacji – plastyka pochwy cewki moczowej, operacje mocujące cewkę moczową z dostępu nad spojeniem łonowym lub operacje podwieszające przy wykorzystaniu pętli z tkanek własnych bądź sztucznych materiałów.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat, jakim jest leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu, skontaktuj się z nami!