Fizjoterapia przywraca komfort życia poprzez leczenie urazów i chorób powodujących ból, spadek kondycji oraz zaburzenia sprawności ruchowej. W gabinecie fizjoterapeuty pojawiają się pacjenci z dysfunkcjami układu nerwowo-mięśniowego, mięśniowo-szkieletowego, sercowo-naczyniowego i oddechowego. Specjalista z zakresu fizjoterapii wspiera także pacjentów, którzy próbują wrócić do aktywności ruchowej po operacjach chirurgicznych oraz zaplanować program ćwiczeń, który pomoże w walce z niektórymi chorobami.
Fizjoterapia uroginekologiczna
Nietrzymanie moczu i stolca, obniżenie narządów, bolesne miesiączki, bolesne współżycie, problemy z płodnością oraz zaburzenia napięcia mięśni dna miednicy, endometrioza, stany po operacjach uroginekologicznych lub cesarskim cięciu – to najczęstsze dysfunkcje, którymi zajmuje się fizjoterapia uroginekologiczna. Z problemami tego typu zmagają się kobiety w różnym wieku i to nie tylko te po porodach. Terapia z tego zakresu polega przede wszystkim na przywróceniu równowagi mięśniowo-powięziowej oraz prawidłowej funkcji narządów w obszarze miednicy mniejszej, oczywiście w odniesieniu do całego ciała. Niektóre dolegliwości z tego obszaru dotykają także mężczyzn, którzy bywają pacjentami naszego gabinetu.
Przed rozpoczęciem fizjoterapii uroginekologicznej przeprowadzamy wywiad lekarski oraz wykonujemy badania diagnostyczne, takie jak usg tarczycy, jamy brzusznej, poziom hormonów lub badania ginekologiczne. Na podstawie otrzymanych informacji planowany jest zakres i przebieg leczenia.
W terapii uroginekologicznej wykorzystujemy różnego rodzaju techniki:
- korygujące, terapeutyczne i stymulujące ćwiczenia mięśni dna miednicy,
- elektrostymulacja,
- biofeedback,
- masaż,
- kinesiotaping.
Ćwiczenia mięśni dna miednicy są jednymi z podstawowych w fizjoterapii uroginekologicznej, gdyż to właśnie te mięśnie odpowiadają za podtrzymanie pochwy, pęcherza moczowego i macicy.
Rehabilitacja po porodzie
Kobiety po porodzie mogą zmagać się z powikłaniami i dolegliwościami, które powstały w ich organizmie po okresie ciąży i porodu. Fizjoterapia w tym przypadku opiera się na profilaktyce, diagnozowaniu i eliminowaniu przyczyn problemów, z którymi zgłaszają się do nas pacjentki. Najczęstszymi dolegliwościami w tym obszarze są uszkodzenia poporodowe krocza, luźna pochwa, nietrzymaniem moczu, wypadania narządów rodnych, bolesne stosunki, bóle kości krzyżowej i kości guzicznej. Do wizyty w naszym gabinecie zachęcamy w szczególności kobiety po cesarskim cięciu.
Pierwsza wizyta ma formę konsultacji, podczas której fizjoterapeuta ocenia kondycję mięśni dna miednicy, przekaże stosowne zalecenia oraz informacje, w jaki sposób można bezpiecznie rozpocząć ćwiczenia w domu i powrócić do dawnej formy.
Rehabilitacja po porodzie obejmuje:
- specjalistyczne ćwiczenia pod okiem wykwalifikowanego terapeuty, przede wszystkim techniki manualne zewnętrzne i wewnętrzne,
- ćwiczenia pod kontrolą EMG (emg biofeedback), które pozwalają uzyskać świadomą kontrolę nad pracą mięśni,
- elektrostymulacja – wzmacniająca mięśnie i stymulująca uszkodzenia w obszarze unerwienia,
- ćwiczenia mięśni dna miednicy – indywidualnie dopasowany trening do samodzielnego wykonywania w domu;
- różne formy terapii behawioralnej.