Ortodoncja to dział stomatologii, który poświęcony jest leczeniu wad zgryzu oraz szczękowo-twarzowych pacjenta, a także eliminacji czynników sprzyjających ich powstawaniu. Leczenie ortodontyczne, przeprowadzane zazwyczaj przy użyciu specjalnych aparatów ortodontycznych, ma zarówno wymiar leczniczy, jak i estetyczny. Przywraca bowiem pacjentowi pełną funkcjonalność zgryzu i możliwość poprawnej artykulacji, zapobiega przykrym dolegliwościom bólowym i podatności zębów na próchnicę, a także znacząco wpływa na estetykę uśmiechu leczonego. Profesjonalna ortodoncja uprawiana przez stomatologów w klinice Marinmed skierowana jest zarówno do najmłodszych pacjentów, jak i tych dorosłych. Jak wygląda aparat na zęby? Jak się zakłada aparat na zęby? Odpowiadamy.
Jak wygląda aparat na zęby?
Jak już wspominaliśmy, w leczeniu wad zgryzu pacjentów stosuje się aparaty ortodontyczne. To, jak wygląda aparat na zęby, zależy od jego rodzaju. Wyróżniamy aparaty stałe i ruchome. Te pierwsze składają się z zamków oraz pierścieni zakładanych na zębach pacjenta, które zostają systematycznie dokręcane przez stomatologa w trakcie cyklicznych wizyt w gabinecie, aż do osiągnięcia pożądanego ustawienia zębów. Aparaty ruchome, które mogą być swobodnie wyjmowane z jamy ustnej przez leczonego, zbudowane są z akrylu oraz stalowego drutu. W akrylowej płycie aparatu znajdują się wytworzone z nierdzewnego metalu śruby i sprężyny.
Aparaty stałe mogą posiadać zamki wyprodukowane z metalu (tytanu lub stopów z niklem), kompozytu, porcelany czy kryształu. To właśnie aparaty z metalowymi zamkami są najbardziej widoczne w jamie ustnej pacjenta. Zamki ceramiczne, porcelanowe i kryształowe mogą być natomiast niemalże przezroczyste lub dostosowane barwą do koloru uzębienia leczonego. Z tego względu aparaty w nie wyposażone nazywa się aparatami estetycznymi. Interesującym rozwiązaniem dla wszystkich pacjentów, którzy wymagają od aparatu najwyższego stopnia dyskrecji, są tzw. aparaty lingwalne. Aparaty te należą do jednych z najnowocześniejszych rozwiązań, jakie ma do zaoferowania światowa ortodoncja. Ze względu na fakt, że zakłada się je po wewnętrznej stronie zębów, pozostają całkowicie niezauważalne dla osób postronnych.
Jak się zakłada aparat na zęby?
Wszystkim tym, którzy zastanawiają się, jak się zakłada aparat na zęby, śpieszymy z wyjaśnieniami. Po pierwsze – leczenie ortodontyczne może zostać rozpoczęte zazwyczaj dopiero wtedy, gdy pacjent wyleczy wszystkie zęby. Następnie podczas wizyty pacjenta w gabinecie stomatolog wykonuje wycisk, na podstawie którego ocenia, jaki aparat sprawdzi się najlepiej w danym przypadku. Niezbędne jest także wykonanie zdjęcia pantomograficznego do celów diagnostycznych. Sama procedura zakładania aparatu ortodontycznego polega na założeniu na zębach pierścieni, przyklejeniu zamków oraz przymocowaniu do nich, za pomocą ligatur, drutu. Niezwykle ważne dla powodzenia leczenia z zakresu ortodoncji są regularne (ponawiane co 4-5 tygodni) wizyty kontrolne u ortodonty.
Ile kosztuje aparat ortodontyczny?
Na pytanie, ile kosztuje aparat ortodontyczny, odpowiedzieć musimy, że wszystko zależy od rodzaju pracy. Zdecydowanie najtańszymi z aparatów, które oferuje ortodoncja, są te ruchome, przeznaczone do korygowania niewielkich wad zgryzu, szczególnie u dzieci. Ich koszt wynosi średnio od kilkuset do tysiąca złotych. Pacjent pragnący założyć klasyczny aparat metalowy powinien natomiast liczyć się z wydatkiem od 1,5 tys. zł. wzwyż. Zdecydowanie droższe są natomiast aparaty estetyczne, w tym aparaty lingwalne. Ich koszt wynieść może nawet 9 tys. zł. Aby dowiedzieć się, ile kosztuje aparat ortodontyczny w klinice Marimed, zapoznaj się z naszym cennikiem.
Jeśli masz więcej pytań związanych z tym, jak wygląda ortodoncja w gabinecie Marimed – zapraszamy do kontaktu oraz na badanie kontrolne!